Luxusní
Kuchyňská prkénka

S námi vaření teprve začíná

Jak se rodí prkénko se jménem

Spousta lidí se nás ptá, jak to děláme, že do prkénka intarzujeme jméno. Když se to zákazníkům snažíme vysvětlit, ptají se, jestli se na prkénku dá normálně krájet (aby si ozdobnou vrstvu neprokrájeli). Ale tloušťka vkládaného jména je 4 mm, tudíž se nemusí nikdo bát, že by mu kus jména najednou zmizel.

Takže, tady je postup výroby prkének se jménem (nebo jiným intarzovaným obrázkem). Vynecháme práci s programem v počítači, kde se jméno kreslí, převádí do křivek, upravuje atd. Budeme se soustředit jen na technickou stránku věci.

Nejdříve CNCčko udělá do prkénka kapsu (v tomto případě do bukového prkénka s rukojetí).

Ta musí být zhruba o 0,3 mm větší než vkládaný prvek, protože kdyby byly obě části stejně velké, nedaly by se spojit do sebe.

Potom CNCčko vyfrézuje vkladku z jiného druhu dřeva. Tady je jedna z exotického červeného padouku.

Potom se kapsa natře lepidlem (používáme xxtrémně voděodolné vysokopevnostní lepidlo Titebond III, které má odolnost proti vodě D4).

Do kapsy s pečlivě naneseným lepidlem se vloží vkladka a prkénku putuje spolu s dalšími do hydraulického lisu. Na prkénka dáváme pečící papír, aby se nám nepřilepila k prokladům :-) Náš hydraulický lis dokáže vyvinout tlak až 20 tun.

V lisu jsou prkénka cca hodinu. Protože působením tlaku je ze spár vytlačeno přebytečné lepidlo, nevypadá prkénko po vyndání z lisu nijak krásně. A přebytečné lepidlo je potřeba obrousit na pásové brusce.

Potom už prkénko vypadá docela k světu, ale ještě je potřeba obrousit ostrou hranu otvoru v rukojeti. Jinak se tomu také říká frsenkování.

Posledním procesem je olejování. Toto prkénko prošlo lázní oleje z ostropestřce mariánského, ale používáme také minerální olej, nebo světlicový olej. V lázni je prkénko zhruba 15 minut. Pak se vyndá na dalších 15 minut do stojanu, kde z něj přebytečný olej steče a skape a nakonec se zbytek oleje utře a prkénko se nechá doschnout. Olejování se musí provádět v teplé místnosti, protože teplý olej je řídší a lépe se do dřeva vsakuje.

A pak už jen stačí prkénko nafotit, zabalit do smršťovací folie, nalepit čárový kód, naskladnit, zavést do účetnictví a …. to je na další dloooouhý příběh. Tak jak se vám líbí? To vaše si můžete koupit TADY. Pokud nenajdete požadované jméno v seznamu, který průběžně doplňujeme, napište nám do poznámky v objednávce vaše přání, rádi vám vyrobíme jméno na přání.